15 липня, 2017
В Україні діє декілька вищих навчальних закладів, які дають рівень освіти, що цінується в усьому світі. Тому не дивно, що саме до України приїздить багато іноземних студентів для отримання спеціальності або продовження навчання. Крім того, до України внаслідок глобалізації приїздить немало іноземних спеціалістів.
 
В обох випадках іноземцеві потрібно пройти процедуру підтвердження, офіційного визнання його дипломів про отримання освіти. Ця процедура називається "нострифікація".
 
У чому полягає суть нострифікації? Схема дуже проста: компетентні органи виявляють, наскільки навчальні програми в іноземному закладі відповідають українським – і за змістом, і за термінами вивчання. У тому випадку, якщо навчальні програми еквівалентні, то видається сертифікат, який дає право продовжити навчання в українському ВНЗ або працевлаштуватися за спеціальністю.
 
В ситуації, коли відмінності у навчальних програмах виявляються значними, видається висновок про умовне визнання освітніх документів або йде відмова.
 
До успішної нострифікації власник диплома, виданого в іншій державі, не вважається згідно із законодавством України таким, що отримав відповідну освіту.
 
Дипломи для нострифікації повинні бути відповідним чином затверджені. Тип легалізації залежить від того, в якій країні видано документ: консульська легалізація або проставлення апостилю. З деякими країнами Україна має міждержавні угоди, що передбачає визнання документів без необхідності проводити нострифікацію.
 
Крім того, необхідно підготувати копії документів і їх переклад на державну мову і завірити і те, і інше у нотаріуса.

В яких ситуаціях нострифікація не проводиться? Не потребують визнання:

  • ​документи недержавного зразка, видані в країнах, за домовленістю і з якими Україна визнає тільки документи держ. зразка.
  • документи, отримані в республіках колишнього СРСР в період до 1991 року.
  • документи, оформлені навчальними закладами або їх філіалами, не акредитованими в країні їх видачі.
  • документи, які затверджують отримання освіти за тими спеціальностями, які за законодавством України не підлягають нострифікації.
  • документи, нострифікація яких не передбачена за міжнародними угодами, підписаними Україною.

Для того, щоб пройти нострифікацію, потрібно підготувати такі документи:

  • особиста заява;
  • легалізовані оригінали документів про отриману освіту;
  • завірені нотаріусом копії документів і їх переклади;
  • довідка про отримання ІПН;
  • довідка (і нотаріально посвідчена копія) з іноземного навчального закладу про факт отримання освіти;
  • копія запрошення на навчання у ВНЗ або працевлаштування на території України;
  • копії посвідчення особи і міграційних документів, які свідчать про легальне перебування в Україні;
  • копія свідоцтва про рівень акредитації навчального закладу

Процедура нострифікації

Після того, як повний пакет документів підготовано, він подається на розгляд до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту. Далі відбувається первинна перевірка правильної підготовки поданих документів, яка триває до двох тижнів.
 
Якщо вимоги з оформлення документів виконано, експертна комісія приступає до оцінювання еквівалентності навчальних програм за багатьма параметрами. Розгляд може тривати до 80 днів, хоча передбачені і варіанти прискореної процедури. За результатами експертної оцінки виносять вердикт при визнання, умовне визнання або відмову у визнанні документів.