4 травня, 2016
Мови не має автора, складний механізм її функціонування працює щохвилини, на нього впливають історичні і навіть природні процеси, які відбуваються у світі. Тим цікавіше дізнатися про «перехрестя» культур, на яких зустрічаються різні мовні системи.
 

Іврит

Ця дивовижна мова вийшла з ужитку дуже давно, близько IV-V століття нашої ери, і вживалася винятково для відправлення релігійних обрядів євреями, які розселилися по численних різних країнах. Але іврит дивовижним чином відродився завдяки обширному сіоністському рухові   навіть став розмовною мовою. У новоутвореній державі Ізраїль (1948 рік) іврит є визнаною офіційною мовою. Сучасний іврит, маючи певну схожість з мовою «ідиш», якою розмовляла більшість репатріантів, що повернулися до Ізраїлю після його утворення, істотно відрізняється від свого біблійного прародителя. Тим не менш, всі, хто опанував іврит, легко розуміють давньоєврейські релігійні тексти.
 

Тамільська

Тамільска мова завдяки кількості населення, яке  нею розмовляє (близько 80 мільйонів людей) посідає 20-е місце за поширенням в світі. Нею користується населення деяких територій Індії, Цейлону й Сингапуру. Фахівці одностайні в думці, що ця дравідійська мова належить до найбільш древніх з тих, що існують нині. Найраніші записи тамільською мовою належать до IIІ-II століть до нашої ери,  і з цього періоду практика використання тамільської мови не переривалася. Цим вона відрізняється від своєї посестри – мови санскрит, яка вже упродовж  2,5 тисяч років використовується лише в богослужіннях і є мовою, зрозумілою невеликому прошарку населення.  
 

Литовська

Представниця балтійської гілки індоєвропейських мов – литовська – з незрозумілих причин зберегла більше всього риси мови, яку лінгвісти іменують «протоіндоєвропейською».  Ця «первинна» мова вживалася на нашому континенті приблизно  5,5 тисяч років тому, а потім почала  розділятися і утворила кілька десятків національних мов.  Зберігши найбільшу кількість звуків і граматичних законів, литовська мова заслужила звання однієї з найдавніших, хоча нею розмовляє всього близько 3-х мільйонів людей, які компактно проживають на території Литви. 
 

Фарсі

Персидська мова  (або «фарсі» - це друга назва) поширена у порівняно невеликому ареалі: Іран, Таджикистан і Афганістан. Утворившись у VII-IX століттях нашої ери із давньоперської, фарсі так мало змінилася, що сучасні носії можуть без особливих труднощів прочитати давні рукописи, написані тисячу років тому.
 

Ісландська

Ісландська– одна з представниць індоєвропейської мовної  сім’ї (скандинавська гілка) – зберегла краще за інші мови спільне індоєвропейське коріння.  Радше за все, це відбулося тому, що вона була острівною мовою, на яку мало впливали міжмовні контакти. Тому люди, які володіють ісландською, легко читають саги, написані давніми вікінгами, першими мешканцями цієї «Країни криг». Згідно з останніми переписами, ісландською мовою в усьому світі говорить близько 300 тисяч людей.
 

Македонська

Група слов’янських мов, в  до якої належать хорватська, українська, російська та інші мови, утворилася відносно недавно. Ці мови стали розділятися лише після того, як у другій половині IX століття християнські проповідники Кирило і Мефодій створили першу літературну мову слов’ян (старослов’янську) і слов’янську писемність на основі кирилиці і глаголиці. Сучасна македонська за своєю структурою найбільш споріднена саме з цією давньою церковнослов’янською мовою.  
 

Баскська

Баскська мова– це справжня лінгвістико-історична головоломка. Етнос басків  мешкає на території сучасної Західної Європи (у Франції й Іспанії), але у баскської мови немає спільних рис з жодною з європейських мов, як, втім, і з рештою відомих мов. Жодна гіпотеза щодо походження баскської мови поки не підтвердилася, але існують факти, які свідчать про те, що вона існувала до появи на європейському континенті романських мов.  
 

Фінська

Цікава доля фінської мови, яка почала використовуватися в писемному вигляді лише у XVI столітті. Ця північна мова фіно-угорської мовної  сім’ї має цілком давню історію і багато слів запозичила з мов своїх сусідів. Для фінської властиве збереження запозичених слів, максимально близьке до оригіналу, і для цього фіни навіть використовують літери, які офіційно відсутні у фінському алфавіті - q, w, x, å.  
 

Грузинська

Кавказький регіон – дивовижна місцевість з лінгвістичної точки зору. В цьому порівняно невеликому регіоні сусідують представники  трьох мовних сімей– індоєвропейської, тюркської й картвельської. При цьому  грузинська має найдавнішу писемну літературну традицію. Абетка грузинської мови  – це варіант, адаптований з арамейської, який сформувався приблизно в III столітті до нашої ери. В картвельську мовну сім’ю входить всього чотири мови, які мають ужиток лише в кавказькому регіоні і не мають жодних споріднених з ними мов в будь-якій мовній групі.   
 

Ірландська гельська

Цією давньою острівною мовою – ірландською гельською  – в побуті розмовляє не більше  2-х мільйонів людей.  Але вона була розповсюджена на території сучасних Британських та Ірландських Островів задовго до появи там представників германських етносів. Ірландська гельська  – мова, якою були створені найдавніша літературні твори на території Західної Європи. До середини XX століття книги ірландською гельською мовою видавалися з використанням власної абетки Cló Gaelach, а до VI століття використовувалася огамічна писемність.